Buzdolabı çalışıyor soğutmuyor

Buzdolabı çalışıyor soğutmuyor

    Buzdolabı mutfaktaki en gerekli şeylerin başında gelir. Herhangi bir arıza yaptığında ise adeta tüm dengeler bozulur. Çünkü buzdolabının yokluğunu dolduracak bir şey yoktur. Özellikle de yaz aylarında buzdolabı yokluğunda yiyecekler hemen bozulacaktır. Buzdolabı, çamaşır ya da bulaşık makinesi gibi bir şey değildir. Çamaşır makinesi bozulduğu zaman kıyafetlerin yıkanması birkaç gün bekleyebilir ya da çok acil yıkanması gerekenler elde yıkanabilir. Aynı şeyler bulaşık makinesi için de geçerlidir. Fakat buzdolabının alternatifi yoktur. Bu nedenle de buzdolabına çok iyi bakmak gerekir. Hatta Beyaz Eşya Servisi teknik personelinin verdiği bilgiye göre buzdolabının ömrünü uzatmak da yine kullanıcıların elindedir. Buzdolabında değişik problemler baş gösterebilir. Hatta bazen normal ve ayarlanabilir durumlar arıza olarak nitelendirilebilmektedir. Buzdolabı servisi çağırmadan önce kullanıcılar mutlaka kendileri buzdolabını incelemeleri gerekir.

Bazen voltaj düşüklüğünden ya da elektriklerin gidip gelmesinden ötürü buzdolabı soğutmayı durdurabilir. Bu durumda ilk yapılacak şey buzdolabının içindeki her şeyi boşaltmak olacaktır. Buzdolabı tamamen boşaldıktan sonra fişi çekilmeli ve kapakları açık olarak 48 saat boyunca bekletilmelidir. 48 saatin sonunda yeniden çalıştırılmaya başlanan buzdolabı soğutuyorsa hiçbir problem yok demektir. Yalnızca bir voltaj düşüklüğü olmuştur. Kimi zaman buzdolabı çalışırken çok ses çıkarabilir. Fakat bu her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmez. Çalışma hızı gün içerisinde değişebilir. Bu da bazı garip sesler çıkmasına yol açabilir. Gayet normal bir durumdur ve panik yapmaya gerek yoktur. Buzdolabındaki fanlardan çalıştığı için bazen rüzgar sesi gelebilmektedir. Bu da bir arıza teşkil etmeyen normal durumlardandır. Korkmaya gerek yoktur. Bazen buzdolabının fişi prizden çıkabilir ya da tam oturmayabilir. Buzdolabı çalışmayı bıraktıysa öncelikle fişler ve açma kapama düğmeleri kontrol edilmelidir. Yanlışlıkla bir düğmeye basıldığı için bazı özellikler devre dışı kalmış olabilir.

Eğer kullanıcı kaynaklı hiçbir sorun yoksa teknik olarak bir arıza var demektir. Teknik sorunlar için  Beyaz eşya Servisi  sorununuzu çözmek adına size yardımcı olacaktır.Genellikle gaz borularındaki deliklerden ötürü gaz kaçağı problemiyle karşılaşılır. Bu da buzdolabının çalışmamasına yol açar. Gaz boruları kontrol edilmelidir ve varsa bir hasar giderilmelidir. Buzdolabının motorunda arızalar, bozulmalar meydana gelmiş olabilir. Bu nedenle motor incelenerek arızası tespit edilmelidir. Gerekirse motor değişimi yapılamalıdır. Bazen de buzdolabının fanında problemler olabilmektedir. Fan kontrol edilmeli ve gerekli müdahaleler yapılmalıdır. Buzdolabındaki küçük problemler dahi önemsenmelidir. Çünkü küçük problemler önüne geçilmediği zaman daha büyük ve geri dönüşü olmayan problemlere yol açabilir. Buzluktaki karlanma problemleri çok önemsenmez. Ancak buzdolabının sıcaklığı normale döndüğünde karlar erirse buzdolabını bozabilir. Bu nedenle buzdolabı konusu oldukça hassas bir konudur ve mutlaka belli aralıklarla arıza olmasa bile kontrol edilmesi gerekir. Buzdolabı çok fazla elektrik gittiği günlerde fişi çekilerek bekletilmelidir. Aksi halde soğutma problemleri başlayabilir. Buzdolabı çalışma sorunları, arızaları, bakımları için Beyaz Eşya Servisi çağırılabilir. Böylece buzdolabını sorunsuz bir şekilde kullanmak mümkün olacaktır

Şimdi Ara Canlı Yardım